Kategoriler

Reklam

Meta

Hamilelikte Bacak Ağrısı İçin Ne Yapılmalı

Gebelikte daha çok gece uykuda ve sabaha karşı görüldüğü gibi, gün içinde uzun süre ayakta kalındığında ya da oturulduğunda da ortaya çıkabilir.

Hamilelikte bacak kramplarına artan kilo artışı ve hamileliğe bağlı dolaşım sistemindeki değişiklikler neden olur. Bununla birlikte büyümekte olan rahmin bacaklarınıza giden sinirler ve kan damarları üzerine baskı yapması sonucu bacak krampları oluşur.

Genellikle 2. ve 3.cü aylık periyotlarda (bilhassa 24’üncü haftadan itibaren) başlayan kramplar bazen kısa süreli hissedilirken, bazen de süresi 10 dakikaya kadar varabilir. 24. haftadan itibaren de sıklığını arttırabilir. Kramplar çoğunlukla geceleri oluşur ve hatta zaman zaman uykudan uyandıracak kadar şiddetli şekilde hissedilebilir.

Bacak ağrılarının kramplar dışındaki bir diğer sebebi ise gebelerde büyüyen rahimin baskısı sonucu venöz kan dolaşımının yavaşlaması ve kanın bacaklarda göllenmesi sonucu oluşturduğu dolgunluktur. Buna venöz yetersizlik de denir. Bu durumda ven (toplar damar) içinde göllenen kan zamanla pıhtılaşıp bu damarları tıkayabilir ve kanın geri dönüşü tamamen engellenebilir. Bunun sonucunda bacaklarda çoğu zaman asimetrik kalınlaşma, morarma, ısı artışı ve enfeksiyon bulguları gelişebilir. Bu durum oldukça ciddi olup acilen dokorunuza başvurmanız gerekir.

Diğer bir ağrı sebebi ise kilo artışına bağlı bel ve eklem ağrılarıdır. Bel omurları, gebelikte omurga şeklinin değişmesine bağlı olarak şekil değiştirip arasındaki sinirlerin çıktığı alanlara bası yaparsa bacağın arkasından başlayıp topuğa kadar ulaşan ağrılar oluşur. Bu duruma siyatik sinir basısı denir. Sıkıntılı bir durumdur ve gebelikten dolayı yoğun medikal tedavi uygulanamadığından hasta, egzersiz programı ve yoga gibi destekleyici tedavilere yönlendirilmelidir. Mümkün olduğunca dinlenmek, basit ağrı kesiciler ve sırt kaslarını güçlendirmek bu ağrılara iyi gelir.

Reklam

Kategori: Gebelik SorunlarıYorumlar (1)

Aycan

07 Mart 2018 saat 09:47    


Merhaba 32 + 1 günlük hamileyim bir haftadır bacaklarımda kasılma oldu ve yürümekte zorluk çekiyorum ayakta bacakta şişme oldu ne yapmalıyım geçer diye bekledim geçmiyor bana yardımcı olur musunuz

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site