Kategoriler

Reklam

Meta

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Elma Sirkesi

Pekçok kadın gebelik  sırasında vücudun belirli bölgelerinde ya da genelinde değişik derecelerde kaşıntı sorunu yaşar. Kaşıntılar çoğu zaman hem anne adayı hem de bebek açısından tehlike oluşturabilecek bir durumun habercisi değildir. Ancak bazı özel durumlar da söz konusu olabilmektedir.

Gebelik sırasında vücutta kaşıntı çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, hangi nedenle olursa olsun gebelikte kaşıntı mutlaka doktora başvurulması gereken bir durumdur. Bunun dışında gebelikte karın ve diğer bölgelerin gerilmesine bağlı oluşan çatlaklar da kaşıntıya sebep olabilir. Allerji, egzema, kontakt dermatit, ciltte mantar enfeksiyonu ve diğer dermatolojik hastalıklar da gebelik dönemine rastlamış olabilir. Böcek sokması, uyuz, bitlenme diğer sebepler arasında sayılabilir. Gebelikte terleme artışına eğilim vardır ve bu da kaşıntıya sebep olabilir.

Vajina çevresindeki kaşıntılar vajinit yani vajinada mantar enfeksiyonuna bağlıdır genellikle. Anüs (makat) çevresindeki kaşıntılar hemoroid veya bazı barsak parazitlerine bağlı oluşabilir.

Gebelikte hormonal değişikliklere bağlı olarak vulvovajinal mantar enfeksiyonu gebe olmayan kadınlara göre 2 ila 20 kere daha sık görülür.

En sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Enfeksiyona ve kaşınmaya bağlı olarak vulva, vajina kızarık ve ödemlidir. Akıntı olguların tümünde görülmese de, beyaz renkte ve koyu kıvamlıdır.

Bu akıntı hastalar tarafından süt kesiği veya krem peynir benzetmeleri ile tarif edilirler.

Hamilelik sırasında vulvovajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi daha zordur. Çünkü gebelikte klinik iyileşme daha yavaş, nüks (tekrar etme) ise daha sık olmaktadır.

Tekrarlayan mantar enfeksiyonlarında, hastaların eşlerinde hastalıkla ilgili her hangi bir yakınma olmadığı halde %20 oranında mantar (kandida) enfeksiyonu saptanmıştır. Bu nedenle eş tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Vulva enfeksiyonlarında dışardan cilde uygulanan (topikal) krem ve pomadlar şikayetlerin giderilmesi yada hafifletilmesi amacıyla gebeliğin erken evrelerinde kullanılması mümkündür.

Sıkı sentetik iç çamaşır giyiminden kaçınmak, karbonhidrat alımını azaltmak, hijyene dikkat etmek tedaviye yardımcı olacağı gibi nüksleri de azaltacaktır.bebeğimvesağlığı.com

Her ne kadar topikal (yüzeyel uygulanan) mantar ajanlarının vajina mukozasından emilmesi çok az düzeyde olsa da vajina içine uygulanan krem veya vajinal tablet uygulamalarından gebeliğin erken evrelerinde kaçınılmalıdır.

Gebeliğin ilk 14 haftasından sonra doktor tavsiyesi ile mantar enfeksiyonunu tedavi amaçlı vajinal (lokal) uygulamalar ile ağızdan (sistemik) alınan ilaçlar ile tedavi mümkündür.

Vajinal mantar nasıl tedavi edilir
Vajinal mantar için mutlaka doktorunuza başvurunuz ve onun önereceği ilaçları kullanınız. Tedavide kullanılan hem tablet şeklinde ağızdan alınan ilaçlar vardır hemde vajinal bölgeye uygulanan ilaçlar vardır.

Vajinal kaşıntının bitkisel tedavisi için formüller

ELMA SİRKESİ: Günde bir kere yarım çay bardağı kadar elma sirkesi ile vajina dışını yıkamak oldukça etkili bir vajinal kaşıntı tedavi yöntemidir. Elma sirkesi vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı da çok etkilidir. Öncelikle bu yöntemi kullanmanız önerilir. Birçok kadın elma sirkesi ile vajinal kaşıntı ve mantar hastalıklarından kurtulmuştur.

EBEGÜMECİ: İki litre soğuk suyun içine 100 gram ebegümeci atılıp on iki saat bekletildikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu kaşıntılı bölge günde, iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır.

SİNAMEKİ VE SİRKE : Bir çay fincanı kaynatılmış sirkenin içine bir tatlı kaşığı sinameki katılıp kısa bir süre beklendikten sonra söz konusu kaşıntılı bölgeye günde iki kez, sabah ve akşam sürülür.

Uyarı: Bitkisel yöntemleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza sorunuz.

Reklam

Kategori: Gebelik SorunlarıYorumlar

Yorum yok

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site