Kategoriler

Reklam

Meta

Hamilelikte 34. Hafta Belirtileri

Bebekteki değişiklikler
Bebek yaklaşık 2275 gram ağırlığındadır. Poposundan başına uzunluğu 32 cm. olup toplam uzunluğu da 44 cm.’dir. Bebeğinizin saçları sık bir şekilde çıkar, ancak doğduktan sonraki rengi ve yoğunluğu tahminen aynı kalmaz. Bebeğinizin bu haftadan itibaren solunum hareketleri artar. Çünkü bebeğiniz, doğduktan sonraki gerçek solunuma hazırlık yapar. Bebeğiniz uyurken sizin gibi davranır. Yani artık gözlerini uyurken kapatıp uyanıkken açık tutar. Tırnakları parmak uçlarına kadar uzamıştır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmektedir, basit ve hafif enfeksiyonlarla mücadele edebilecek yeteneği kazanmıştır.

Annedeki değişiklikler
El, ayak ve yüzünüzde şişme olabilir. Özellikle akşama doğru ve sıcak havalarda artar. Braxton-Hicks kasılmaları bu haftadan itibaren sıklaşmaya başlayabilir. (Gerçek doğum sancılarının aksine kısa süreli, düzensiz ve ağrısızdırlar.) Bu kasılmaları yaşamak iyidir çünkü bu vücudunuzun doğuma hazırlandığını gösterir. Gebeliğinizin bu son dönemlerinde rahat uyku uyuyabilmek zorlaşır. Uykusuz geceler kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olabilir. Gündüz uyumamanız, akşam yemeğini erken yemeniz, ılık bir banyo ve ılık süt daha rahat uyumanıza yardımcı olur. Uyku ilaçları kesinlikle kullanmamalısınız. Bu haftalarda fiziksel ve ruhsal durumunuz sebebiyle cinsel isteğiniz azalmış hatta yok olmuş olabilir. (Kendinizi zorlamayın çünkü eşiniz bunu anlayışla karşılayacaktır.) Ama genel olarak doktorunuz yasaklamadığı sürece cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Kendiniz için (karnınıza baskı olmayacak şekilde) en rahat pozisyonu belirlemelisiniz. Orgazm sırasında rahminizde kısa süreli kasılmalar olabilir ama bu bebeğinize zarar vermez. Dinlenmek için kendinize biraz daha zaman ayırın. Fazla enerjinizi almayacak ama sizi mutlu edecek aktiviteler yapın. Bebeğinizin böbrek üstü bezlerinden (adrenal) salgılanan hormonlar sizde süt üretimini başlatabilir.

Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her gebelik farklıdır ve büyüme oranları değişebilir.

Reklam

Kategori: Gebelik

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Yorumlar

Yorum yok

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site